Alphabetical List of Scholarships

List of Departmental and Foundation Scholarships in Alphabetical Order

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

(as of 4-27-16)

Click on Scholarships by Dept/Program for guidelines to all scholarships.

1950s SCIENCE FUND (Biology, Chemistry/Physics, Math/Computer Science)

ACCOUNTING DEPARTMENT SCHOLARSHIP (Accounting)

ACKER, CHARLES & LILA CENTENNIAL MATH ENDOWMENT (Math)

ARTISTS ASSOCIATION/LORETTA YIN CENTENNIAL ENDOWMENT (Art)

ADA COCA-COLA BUSINESS SCHOLARSHIP (Accounting, Business Administration)

ADA ELKS LODGE SCHOLARSHIP (Other)

ADA HIGH CLASS OF 1948 (Incoming Freshmen)

ADA HIGH CLASS OF 1950 (Incoming Freshmen)

ADA HIGH CLASS OF 1951 (Incoming Freshmen)

ADA HIGH CLASS OF 1970 (Incoming Freshmen)

ADA HIGH CLASS 1975 - Paying It Forward (Incoming Freshmen)

ADA LIONS CLUB SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen, Other)

ADA ROTARY CLUB SCHOLARSHIP (Other)

ADA SUNRISE ROTARY CLUB/ELIZABETH SCHMELLING INTERNATIONAL STUDENT AWARD (Other)

AINSWORTH, GARY & LINDA CENTENNIAL RUSSIA TRAVEL ENDOWMENT (English/Languages)

ALTMILLER, WENDELL SCHOLARSHIP (Education)

ANDERSON, DUANE C. & MARIAN L. CENTENNIAL HISTORY ENDOWMENT (History)

ANDERSON, FERN MEMORIAL SCHOLARSHIP (Education)

ANDERSON, JERRY CENTENNIAL MEMORIAL ATHLETIC ENDOWMENT (Kinesiology)


BARDIN, CARL CENTENNIAL ACCOUNTING ENDOWMENT (Accounting)                                                                    Back to top

BARE, ALBERT MEMORIAL SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

BARRICK, DR. CHARLES IN MEMORY OF J.D. HANEY SCHOLARSHIP (Nursing)

BAUMGARTNER, DR. RICHARD MEMORIAL SCHOLARSHIP (GRADUATE) (Human Resources)

BAUMGARTNER, DR. RICHARD MEMORIAL SCHOLARSHIP (UNDERGRADUATE) (Human Resources)

BAYS, SHELBY JANE MEMORIAL SCHOLARSHIP (Science)

BECK, FRANK P. ENVIRONMENTAL SCIENCE ENDOWMENT (Environmental Science)

BENNETT, BOB CENTENNIAL FINE ARTS ENDOWMENT (Music)

BKD ACCOUNTING EDUCATION FUND (Accounting)

BLACK, DONALD & BETTIE FOUNDATION AWARD (Mass Communication)

BLAKESLEY, ELIZABETH SCHOLARSHIP (Art, Communication/Performance Studies, Music)

BLANEY, LEE DRAMA AWARD (Communication/Performance Studies)

BOE, DENNIS CENTENNIAL PIANO ENDOWMENT (Music)

BOEGER, DR. PALMER HISTORY SCHOLARSHIP (History)

BOONE, JOHN & RUTH SCHOLARSHIP (Education)

BOREN, MOLLY SHI CENTENNIAL ENGLISH ENDOWMENT (English/Languages)

BOX, E.O. MATH AWARD (Math/Computer Science)

BOX, EMMA VISUAL ARTS SCHOLARSHIP (Art)

BRIDGES-BURKE CENTENNIAL SOCIAL WORK ENDOWMENT (Human Resources)

BRILES SCHOLARSHIP (All Departments)

BROOKS, DR. EDWARD SCHOLARSHIP (Political Science/Legal Studies)

BULMAN, DR. JOHN CENTENNIAL ENDOWMENT (Chemistry/Physics)

BURNS, MAY SANDERS SCHOLARSHIP (English/Languages)


CALLISON, DONNA MEMORIAL SCHOLARSHIP (Mass Communication)                                                                      Back to top

CARLOCK SCHOLARSHIP (Science)

CARMICHAEL, DON MEMORIAL CARTOGRAPHY/GEOGRAPHY AWARD (Cartography/Geography)

CARROLL, JUDY CENTENNIAL MEMORIAL ENGLISH ENDOWMENT (English/Languages)

CENTENNIAL ATHLETIC ENDOWMENT (Athletics)

CHAPMAN, AUDRE SCHOLARSHIP (Education)

CHAPMAN, WILLIAM CENTENNIAL ACCOUNTING ENDOWMENT (Accounting)

CEA CHEERLEADER SCHOLARSHIP (Athletics)

CHEMISTRY SCHOLARSHIP (Chemistry/Physics)

CITIZENS BANK OF ADA BUSINESS ADMINISTRATION AWARD (Business Administration)

CITIZENS BANK/OBW CENTENNIAL ENDOWMENT (Business Administration)

CLARK, DR. JAMES SCHOLARSHIP (Biology)

CLARK, HENRY GREER BUSINESS ADMINISTRATION MEMORIAL SCHOLARSHIP (Business Administration)

CLAWSON, DON & ETHEL SCHOLARSHIP (Education)

CLUCK, DR. TERRY W. CENTENNIAL TRI-BETA BIOLOGY ENDOWMENT (Biology)

COLE, DR. BILL AND SONDRA CENTENNIAL BIOLOGY ENDOWMENT (Biology)

COLEMAN COMMUNICATION STUDIES SCHOLARSHIP (Communication/Performance Studies)

COLEMAN, JR., ROBERT D. CENTENNIAL MEMORIAL ENDOWMENT (PHI KAPPA TAU FRATERNITY) (Other)

COMMITMENT TO CHAMPIONSHIPS CENTENNIAL ENDOWMENT (Athletics)

CONN, GILLETTE SCHOLARSHIP (Other)

CONWAY, JIM/JO SCHOLARSHIP (Biology, Human Resources)

COOLEY, EDNA MAE QUERY BUSINESS SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

COTTINGHAM/ROSS CENTENNIAL GRADUATE EDUCATION ENDOWMENT (Education)

COWAN, MICK CENTENNIAL ACCOUNTING ENDOWMENT (Accounting)

COWGER, DR. TOM NATIVE AMERICAN STUDIES SCHOLARSHIP (History/Native American Studies)

CRABTREE, JUDY CENTENNIAL MEMORIAL ENDOWMENT (Psychology)

CRABTREE, LEMOINE RUSSIAN SCHOLARSHIP (English/Languages)

CRANFORD, JIM & GLENNA CHEERLEADING SCHOLARSHIP (Athletics)

CRAWFORD, MICHAEL ACCOUNTING SCHOLARSHIP (Accounting)

CRISWELL, J.H. & JOYCE SCHOLARSHIP (English/Languages)

CROSS COUNTRY SCHOLARSHIP (Athletics)


DANLEY, DR. JAMES O. MATH SCHOLARSHIP (Math/Computer Science)                                                                     Back to top

DANLEY, WANITA CENTENNIAL ENGLISH HONORS ENDOWMENT (English/Languages)

DCT COLLEGE OF EDUCATION AND PSYCHOLOGY CENTENNIAL ENDOWMENT (EducationPsychologyKinesiology)

DCT COLLEGE OF HEALTH AND SCIENCES CENTENNIAL ENDOWMENT (BiologyCartography/GeographyChemistry/PhysicsEnvironmental ScienceFamily/Consumer SciencesMath/Computer ScienceScience (Other), Nursing)

DCT COLLEGE OF LIBERAL ARTS AND SOCIAL SCIENCES CENTENNIAL ENDOWMENT (Human Resources)

DCT STONECIPHER SCHOOL OF BUSINESS CENTENNIAL ENDOWMENT (AccountingBusiness Administration)

DECKER, WILLIS I. MEMORIAL SCHOLARSHIP (Chemistry/Physics)

DEDMON, C.B. & ELEANOR SPANISH MINOR SCHOLARSHIP (English/Languages)

DELTA DENTAL CENTENNIAL PRE-DENTAL ENDOWMENT (Biology)

DEMKE, MARY/GIRLS STATE SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen, Other)

DEMOSS, JESSIE B. SCHOLARSHIP (Music)

DENNIS, JAMES & MILDRED MURPHY EDUCATION SCHOLARSHIP (Education)

DENSFORD, DR. JOHN AWARD FOR ACADEMIC EXCELLENCE (Education)

DICUS, MIKE & LESLIE MEMORIAL ACCOUNTING SCHOLARSHIP (Accounting)

DREW, FRANK & JOHNNY STEPHENS SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

DRYDEN, DARLENE MEMORIAL CHEERLEADING SCHOLARSHIP (Athletics)

DUCKETT, J.G.  PRE-MED SCHOLARSHIP (Biology)

DUVALL, DAISY MOORE SCHOLARSHIP (English/Languages)


ECU ALUMNI ASSOCIATION LEGACY SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)                                                                Back to top

ECU GRADUATE ACCOUNTING FUND (Accounting)

ECU WOMEN’S CLUB SCHOLARSHIP (Other)

EDGE, LUTHER SPANISH-SPEAKING STUDENT SCHOLARSHIP (English/Languages)

EDWARDS, DR. BENNY & RITA SCHOLARSHIP (Biology)

ELDRIDGE, JACK & GLADYS SCHOLARSHIP (Other)

ELIZARDE, RUBEN AND KARLA CENTENNIAL ATHLETIC ENDOWMENT (Athletics)

ESTEP, RAYMOND 2000 FUND HISTORY SCHOLARSHIP (History/Native American Studies)

ESTEP, RAYMOND HISTORY SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen, History/Native American Studies)

ESTEP, RAYMOND HISTORY SCHOLARSHIP - AWARD OF EXCELLENCE (History/Native American Studies)

EVANS, DR. RONALD D. & ESTELLE L. CENTENNIAL EDUCATION ENDOWMENT (Education)


FARMER, RAY CENTENNIAL MEMORIAL ENDOWMENT (SUMMER ONLY) (Criminal Justice/Vocational Rehabilitation)                    Back to top

FARNHAM FAMILY CENTENNIAL ACCOUNTING ENDOWMENT (Accounting)

FAUST, MARY & HARVEY MUSIC SCHOLARSHIP (Music)

FAUST, MARY BELLA PIANO SCHOLARSHIP (Music)

FAUST MUSIC SCHOLARSHIP (Music)

FENTON FAMILY BUSINESS SCHOLARSHIP (Accounting, Business Administration)

FENTON, DOROTHA LUTTRELL EARLY CHILDHOOD SCHOLARSHIP (Education)

FENTON, LANCE MATH SCHOLARSHIP (Math/Computer Science)

FLETCHER, CHARLES ACCOUNTING SCHOLARSHIP (Accounting)

FLOYD, BILLIE FATHREE PHYSICAL EDUCATION SCHOLARSHIP (Kinesiology)

FLOYD, DENTON & ETHEL SCHOLARSHIP (Other)

FOUNDATION AWARD OF EXCELLENCE - Incoming Freshmen (Foundation)

FOUNDATION GENERAL SCHOLARSHIP - Incoming Freshmen (Foundation)

FOUNDATION SPECIAL SCHOLARSHIP - Incoming Freshmen (Foundation)

FOUNDATION AWARD OF EXCELLENCE - Sophomores Only (Foundation)

FOUNDATION GENERAL SCHOLARSHIP - Sophomores Only (Foundation)

FOUNDATION SPECIAL SCHOLARSHIP - Sophomores Only (Foundation)

FOUNDATION AWARD OF EXCELLENCE - Juniors Only (Foundation)

FOUNDATION GENERAL SCHOLARSHIP - Juniors Only (Foundation)

FOUNDATION SPECIAL SCHOLARSHIP - Juniors Only (Foundation)

FOUNDATION AWARD OF EXCELLENCE - Seniors Only (Foundation)

FOUNDATION GENERAL SCHOLARSHIP - Seniors Only (Foundation)

FOUNDATION SPECIAL SCHOLARSHIP - Seniors Only (Foundation)

FOUNDATION AWARD OF EXCELLENCE - Graduate Students Only (Foundation)

FOUNDATION GENERAL SCHOLARSHIP - Graduate Students Only (Foundation)

FOUNDATION SPECIAL SCHOLARSHIP - Graduate Students Only (Foundation)

FOUNTAIN FAMILY BUSINESS SCHOLARSHIP (Business Administration)

FRANCISCO-HATCHETT SCHOLARSHIP (Science, Political Science/Legal Studies)


GASTER, DR. BUDDY PROGRAM IN MARKETING (Business Administration)                                                               Back to top

GEORGE, GRACE SCHOLARSHIP (Family/Consumer Sciences)

GLBT CENTENNIAL DIVERSITY ENDOWMENT (Other)

GODWIN FAMILY BUSINESS SCHOLARSHIP (Business Administration)

GODWIN, DUANE CENTENNIAL ENDOWMENT (Athletics)

GOSS, LLOYD BOOK SCHOLARSHIP (History/Native American Studies)

GRAY, JIM CENTENNIAL BUSINESS ADMINISTRATION SCHOLARSHIP (Business Administration)

GRAY, PETE MEMORIAL SCHOLARSHIP (SUMMER ONLY) (Criminal Justice/Vocational Rehabilitation)

GREEN, INA MEMORIAL SCHOLARSHIP (Education)

GREEN, LOWELL HUMAN RESOURCES SCHOLARSHIP (Human Resources)

GREEN, DR. TIM CENTENNIAL EDUCATION ENDOWMENT (Education)


HACKWORTH-MARCO MEMORIAL SCHOLARSHIP (Science)                                                                                       Back to top

HARGRAVE, JUSTICE RUDOLPH CENTENNIAL LEGAL STUDIES ENDOWMENT (Political Science/Legal Studies)

HARGRAVE, MADELINE CENTENNIAL EDUCATION ENDOWMENT (Education)

HARJO, YVETTE ACCOUNTING SCHOLARSHIP (Accounting)

HARREL, JEREMY MEMORIAL SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

HARRIS, BILL & MARGARET SCHOLARSHIP (Education)

HARRIS, BURL CENTENNIAL LEGAL STUDIES ENDOWMENT (Political Science/Legal Studies)

HARRIS, JAMES CENTENNIAL CLASS ENDOWMENT (Other) (Pi Kappa Alpha)

HAWKINSON, MARGUERITE SCHOLARSHIP (Music)

HENSLEY, EUGENE SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

HERMAN, CHALMERS & CHARLOTTE SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

HIGGINBOTHAM FAMILY SCHOLARSHIP (All Departments)

HOGGATT, JOHN L. SCHOLARSHIP (Education)

HOLCIM ENVIRONMENTAL SCIENCE SCHOLARSHIP (Environmental Science)

HOLLOWAY, ALAN & ANITA CENTENNIAL ACCOUNTING ENDOWMENT (Accounting)

HOLMES, RONALD & SARAH GRADUATE ACCOUNTING SCHOLARSHIP (Accounting)

HORACE MANN SOCIETY CENTENNIAL ENDOWMENT (Education)

HORNBEAK, LOUISE HISTORY SCHOLARSHIP (History/Native American Studies)

HORNE, LEE CENTENNIAL ATHLETIC SCHOLARSHIP (Athletics)

HOWARD, JERRY MEMORIAL SCHOLARSHIP (Music)

HOWELL, JANIE SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

HUGHES, PAUL WRITING AWARD (English/Languages)


ISENHOWER, BRET D. MEMORIAL SCHOLARSHIP (Other)                                                                                              Back to top


JOHNSON, AYLINE MEMORIAL MUSIC SCHOLARSHIP (Music)                                                                                     Back to top

JOHNSON, CARLOS ACCOUNTING SCHOLARSHIP (Accounting)

JOHNSON, CODY FIVE80 MEMORIAL SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

JONES FAMILY BUSINESS SCHOLARSHIP (Business Administration)


KEATLEY, IVAN & MARY JO SCHOLARSHIP (Other)                                                                                                      Back to top

KELLY/GRIFFIN AWARD (Cartography/Geography)

KENDALL, GLADYS ART SCHOLARSHIP (Art)

KENNON, FRANK & RUTH CENTENNIAL ATHLETIC ENDOWMENT (Athletics)

KERR, GERALDINE CENTENNIAL MUSIC ENDOWMENT (Music)

KNIGHT, KATE FINE ARTS SCHOLARSHIP (Music)

KNIGHT, KATE MATH SCHOLARSHIP (Math/Computer Science)

KROEKER, MARVIN WRITING AWARD (History/Native American Studies)


LANDRUM, MARK SCHOLARSHIP BY LANDMARK BANK (Business Administration)                                                    Back to top

LANE, CHRIS CENTENNIAL ATHLETIC ENDOWMENT (Athletics)

LANOY, LEON AND PAULINE CENTENNIAL GRADUATE EDUCATION ENDOWMENT (Education)

LATIMER, LADONNE CENTENNIAL ENDOWMENT (Incoming Freshmen)

LAWSON, LOIS AND CEPHUS EDUCATION SCHOLARSHIP (Education)

LAYTON, TREASE CENTENNIAL FCS SCHOLARSHIP (Family/Consumer Sciences)

LEACH, CLYDE AND JAMIE SAVAGE NURSING SCHOLARSHIP (Nursing)

LEADERSHIP MURRAY COUNTY CLASS XII CENTENNIAL ENDOWMENT (Incoming Freshmen)

LEMARR, BRAD MEMORIAL HISTORY SCHOLARSHIP (History)

LIMES, GEORGIA HOWELL SCHOLARSHIP (Education)

LINSCHEID, ADOLPH SPEECH AWARD (Communication/Performance Studies)

LINSCHEID, HAZEL AWARD (Music, Communication/Performance Studies, Education)

LITTLE FAMILY CENTENNIAL PROFESSIONAL WRITING CENTENNIAL ENDOWMENT (English/Languages)

LUPINSKI, RUDY ACT II HONORARY SCHOLARSHIP (Music, Communication/Performance Studies)


MACKIN, BROWN SCHOLARSHIP (Chemistry/Physics)                                                                                                  Back to top

MARTIN, W.E. & MINNIE (CURTIS) CENTENNIAL BOOK ENDOWMENT (Other)

MAYHUE, FRANCIS G. PRE LAW SCHOLARSHIP (Political Science/Legal Studies)

MCCASLAND FOUNDATION NURSING SCHOLARSHIP (Nursing)

MCGEE, BUSTER & ARLENE SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

MCKEEL, JOHN BOYCE & GRACE SCHOLARSHIP (Education)

MCKINZIE, DR. BARBARA CENTENNIAL ACCOUNTING ENDOWMENT (Accounting)

MCKNIGHT, DR. THOMAS SCHOLARSHIP (Biology)

MELTON, CHARLIE SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

MILLER "BUTTON" SCHOLARSHIP (Business Administration)

MILLSAP CENTENNIAL ENDOWMENT FOR HEALTH PROFESSIONALS (Biology)

MILLSAP, MICHAEL ACCOUNTING SCHOLARSHIP (Accounting)

MILLSAP, TARA STUDENT TEACHING SCHOLARSHIP (Education)

MINNICH, DANIEL CENTENNIAL MEMORIAL STUDENT TEACHING ENDOWMENT (Education)

MORGAN FAMILY FOUNDATION CENTENNIAL MUSIC EDUCATION ENDOWMENT (Music)

MORRISON, FINIS SCHOLARSHIP (Music)

MUNTZ, JANE CENTENNIAL MUSIC ENDOWMENT (Music)

MUNTZ, ROB MUSIC AWARD (Music)

MURRAY, LINDA CENTENNIAL FLUTE ENDOWMENT (Music)


NABORS, D.J. SPEECH AWARD (Communication/Performance Studies)                                                                Back to top

NANCE, JESS & TRUDY EDUCATION SCHOLARSHIP (Education)

NELSON, E.H. PSYCHOLOGY SCHOLARSHIP (Psychology)

NERO, DONNIE & SHIRLEY STUDENT TEACHING AWARD (Education)

NIGH, GEORGE AWARD (Other)

NIMS, MARGARET CENTENNIAL WRITING SCHOLARSHIP (English/Languages)

NOBLE, DON AND ELMER BROWN BIOLOGY SCHOLARSHIP (Biology)

NORDEAN, LOLA M. SCHOLARSHIP (Education)

NURSING STUDENT AWARD FUND (Nursing)


ONCE A TIGER, ALWAYS A TIGER CENTENNIAL ENDOWMENT (Other)                                                                     Back to top

OSBORN, BRANDON/NICOLE TRIBBLE MEMORIAL SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

OSBORN, DR. CARL MEMORIAL SCHOLARSHIP (Biology)


PARHAM, BILLY & BETTY CENTENNIAL BUSINESS ADMINISTRATION ENDOWMENT (Business Administration)   Back to top

PARKER, OSCAR L. SPANISH SCHOLARSHIP (English/Languages)

PARKER, OSCAR & KATHRYN MUSIC SCHOLARSHIP (Music)

PASCHALL, JACK CENTENNIAL GRADUATE ENDOWMENT (Education)

PAUL, CARMELITA MATH SCHOLARSHIP (Math/Computer Science)

PETERSON, DEAN LEGAL STUDIES SCHOLARSHIP (Political Science/Legal Studies)

PFEFFER, FRED & MARY SCHOLARSHIP (Biology, Computer Science, Environmental Health Science, Nursing, Chemistry/Physics)

PHI THETA CHI OMEGA SCHOLARSHIP FUND (Other)

PHYSICS CENTENNIAL ENDOWMENT (Chemistry/Physics)

POGUE, RANDALL & SHIRLEY CENTENNIAL MATH ENDOWMENT (Math/Computer Science)

POKORNY, EDWARD & ARITA MEMORIAL SCHOLARSHIP (Mass Communication)

PRESIDENT’S CIRCLE INTERNATIONAL SCHOLARSHIP (English/Languages)

PRICE, HARVEY MEMORIAL SCHOLARSHIP (Biology)

PUTERBAUGH SCHOLARSHIP (Other)


QUIETT, DR. RAY CENTENNIAL GERLACH COUNSELING ENDOWMENT (Human Resources)                                   Back to top


RAMADAN, DR. RANIYAH SCHOLARSHIP (Science)                                                                                                      Back to top

RAMSAY PRE-MED SCHOLARSHIP (Biology)

RANDALL, SARA MEMORIAL ENGLISH SCHOLARSHIP (English/Languages)

RAY, ANGIE MEMORIAL SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

REESE, BILLIE JO MEMORIAL SCHOLARSHIP (Education)

RHYNES, KENNETH BUSINESS ADMINISTRATION SCHOLARSHIP (Business Administration)

RHYNES, MARTHA EUBANK/WALLACE CENTENNIAL ENDOWMENT (Other)

RICHMOND, GRACE HYDER HOME ECONOMICS AWARD (Family/Consumer Sciences)

RIDLING, MILDRED SCHOLARSHIP (Education)

ROARK, ESSIE COLLEGE OF EDUCATION AND PSYCHOLOGY CENTENNIAL ENDOWMENT (EducationPsychologyKinesiology)

ROARK, ESSIE COLLEGE OF HEALTH AND SCIENCES CENTENNIAL ENDOWMENT (BiologyCartography/GeographyChemistry/PhysicsEnvironmental ScienceFamily/Consumer SciencesMath/Computer ScienceScience (Other), Nursing)

ROARK, ESSIE COLLEGE OF LIBERAL ARTS AND SOCIAL SCIENCES CENTENNIAL ENDOWMENT (Human Resources)

ROARK, ESSIE STONECIPHER SCHOOL OF BUSINESS CENTENNIAL ENDOWMENT (AccountingBusiness Administration)

ROBINSON, ANITA J. & W. DEAN SCHOLARSHIP (Science)

ROTHBAUM, JULIAN MEMORIAL SCHOLARSHIP (Political Science/Legal Studies)

RUTLEDGE, PAULA CENTENNIAL MATH EDUCATION (SECONDARY) MEMORIAL ENDOWMENT (Math/Computer Science)


SAIED, JAMES BAND SCHOLARSHIP (Music)                                                                                                                Back to top

SBC SCHOLARSHIP (Biology)

SCHMELLING, FRANCES & ELIZABETH SCHOLARSHIP (Nursing)

SCOTT, TONY A. AND ROBBIE F. SCHOLARSHIP (Accounting)

SHANNON, DIANA CENTENNIAL EDUCATION ENDOWMENT (Education)

SIMS, JOE AND JUNE CENTENNIAL CARTOGRAPHY/GEOGRAPHY ENDOWMENT (Cartography/Geography)

SMITH, CECIL/SELMA GLADDEN SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

SMITH, JOANN & EDWARD PHYSICS SCHOLARSHIP (Chemistry/Physics)

SMITH, LEON POLK ART SCHOLARSHIP (Art)

SOCIOLOGY DEPARTMENT ENDOWMENT (Sociology)

ST. JOSEPH PARISH SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

STAFFORD, DR. DON CENTENNIAL ENDOWMENT (Science)

STARs Scholarship (Other)

STONECIPHER, NIKKI MEMORIAL SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

STRINGFIELD CENTENNIAL PHYSICS ENDOWMENT (Chemistry/Physics)

STRUNK, SELMA CODY SCHOLARSHIP (Human Resources)

STUDY IN FRANCE SCHOLARSHIP (English/Languages)

SUKHOLUTSKAYA, MARA TRAVEL FUND (English/Languages)

SUMMERS, DOROTHY I. SCHOLARSHIP (Communication/Performance Studies)

SUMTER, CLEO SCHOLARSHIP (Music)


TAYLOR, VIRGIL CENTENNIAL VOCATIONAL REHABILITATION ENDOWMENT (Criminal Justice/Vocational Rehabilitation)  Back to top

TEAGUE, JESS SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

TERRELL, DARRELL MATH SCHOLARSHIP (Math/Computer Science)

THOMAS, BERTHA FAMILY SCHOLARSHIP (Other)

THOMAS, CHURCHILL & MELBA THOMAS KING HONORS SCHOLARSHIP (Other)

THOMAS, DR. JAMES A. SR. SCHOLARSHIP (Biology)

THOMAS, COLONEL TOM A. MEMORIAL SCHOLARSHIP (Human Resources)

THOMPSON, JAMES & EDITH SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

THORP, GRANT CENTENNIAL ENDOWMENT (Art)

THORPE-WHITE SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen, Other)

TODD, JOANNE ADAM LAMBERT MUSIC SCHOLARSHIP (Music)

TRACY, CHARLES MUSIC AWARD (Music)

TRISLER, ALINE K. MUSIC SCHOLARSHIP (Music)

TURNER, JOE M. CENTENNIAL MEMORIAL BUSINESS ADMINISTRATION ENDOWMENT (Business Administration)

TURNER, KEN CENTENNIAL ATHLETIC ENDOWMENT (Athletics)

TURNER, KEVIN BUSINESS ADMINISTRATION SCHOLARSHIP (Business Administration)


ULRICH, DR. JOHN J. POLITICAL SCIENCE SCHOLARSHIP FOR PUBLIC SERVICE (Political Science/Legal Studies)


VALLEY VIEW HOSPITAL SCHOLARSHIP (Nursing)                                                                                                       Back to top

VISION BANK BUSINESS ADMINISTRATION SCHOLARSHIP (Business Administration)

VOGT, JUSTIN & MARGUERITE SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)


WALDEN, BILL BUSINESS ADMINISTRATION SCHOLARSHIP (Business Administration)                                               Back to top

WALKER, RUTH LANDRUM CENTENNIAL SCULPTURE ENDOWMENT (Art)

WALKER, STEVE MUSIC SCHOLARSHIP (Music)

WANER, OZELLA ELIZABETH ENGLISH SCHOLARSHIP (English/Languages)

WARREN, BRON MEMORIAL SCHOLARSHIP (Music)

WATSON, A.T. AND ETHEL FAMILY SCHOLARSHIP (Incoming Freshmen)

WATSON FAMILY CENTENNIAL FCS ENDOWMENT (Family/Consumer Sciences)

WATSON, GLENN CENTENNIAL GRADUATE ACCOUNTING ENDOWMENT (Accounting)

WATT, REED LOVING SCHOLARSHIP (English/Languages)

WEBER, JOE/JERRY RAPER CENTENNIAL ATHLETIC ENDOWMENT (Incoming Freshmen)

WHOMBLE, JUDITH CENTENNIAL INTERNATIONAL STUDENT ENDOWMENT (Other)

WILLIAMS, DR. DENNIS & ELSIE MATH SCHOLARSHIP (Math/Computer Science)

WILLIAMSON, DR. GERALD CENTENNIAL BUSINESS ADMINISTRATION ENDOWMENT (Business Administration)

WISEHART, BEATRICE SPANISH SCHOLARSHIP (English/Languages)

WRIGHT, NATASHIA MEMORIAL SCHOLARSHIP (Criminal Justice/Vocational Rehabilitation)


YOUNG FAMILY CENTENNIAL ENGLISH ENDOWMENT (English/Languages)                                                               Back to top


ZIMMERMAN, JW & CLARA SCHOLARSHIP (Education)                                                                                                     Back to top